10 malých černoškov, z ktorých nezostal žiaden

Bolo to pred ôsmimi rokmi, keď som naposledy stál na javisku – konkrétne na „doskách“ v SND. „Posledným“ predstavením bol Shakespeareov Večer trojkráľový, 30.4.2010. Potom som sa ocitol vo víre filmovačiek a na divadlo už nebol čas. Hovorí sa, že keď z toho kolotoča človek raz vystúpi, veľmi ťažko sa opäť naskakuje, ak sa to vôbec dá. Lenže divadlo je závislosť a keď vám raz zachutilo, budete ho mať vždy nedostatok.

Dlho som sníval o tom, aby prišla nejaká možnosť znova robiť divadlo a ono sa to stalo! Stretli sme sa s Pištom Richtárechom, ktorému som medzi rečou prianie spomenul a výzva bola na stole. Do Mestského divadla Trenčín dotiahol titul „kráľovnej detektívky“ Agathy Christie: Desať  malých černoškov, ktorého sa ujal aj režíjne.

Predstavte si, že názov „10 malých černoškov“ je politicky nekorektný a Agatha Christie, ešte počas svojho života zmenila názov na „And then there were none“, lebo angličtina pozná len hanlivý výraz „neger“ a majitelia práv Agathy Christie trvajú na tom, že sa inscenácia musí uvádzať pod „novým“ názvom „A TAK NEZOSTAL ŽIADEN“, a to aj v prípade keď jazyk, v ktorom sa uvádza má nehanlivý ekvivalent: „černoch, černoško“.

Skúšanie bolo skvelé a spoznal som mnoho zaujímavých ľudí. Vstávali sme skoro ráno, aby sme to všetko stihli. O 7:00 cesta z Bratislavy do Trenčína, tam skúška od 9:00 do 13:00. Potom, ak som práve niečo nemal v Bratislave, utekal som na vlak, aby som stíhal byť večer v Prahe. To sú tie obdobia, keď jednoducho musíte ísť na 200%. Keď ale pracujete so správnymi ľuďmi, dodajú vám potrebnú energiu a motiváciu. Veľa sme sa nasmiali, ale bola to aj drina. A keďže divadlo chce aj emócie, odniesol si to jeden kôš a jedna stolička.

Keď prídete, môžete sa tešiť na hercov Štefana Richárecha, Juraja Rašlu, Petra Trníka, Jakuba Ružičku, Milana Bahula, Dianu Minarovičovú, Zuzanu Mišákovú, Simona Kopunca, Veroniku Dražkovcovú, Matúša Jaca a aj „moju maličkosť“ ?

Či v tejto detektívke naozaj nezostane naživo žiaden vám však neprezradím. Môžete sa prísť presvedčiť na vlastné oči už 8.2.2018 o 18.30 do Hviezdy v Trenčíne.

A keby ste tento termín nestihli, určite si pozrite program divadla. A ak by ste chceli, môžeme prísť zahrať, pokojne aj do vašej obývačky. Scénu hodíme do auta a prídeme za vami.

Smelo mi napíšte.

foto Radovan Stoklasa

foto Radovan Stoklasa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Instagram Threads