7 TIPOV, AKO SA NEDAŤ OJ*BAŤ

Za ostatné dni nám trošku “vybuchol” online priestor, a preto by som vám rád dal malý návod, ako sa tu v týchto časoch orientovať. Konšpirátori sú čoraz sofistikovanejší, a preto si povedzme, čo zdieľať a čo nezdieľať, čomu veriť a čomu neveriť.

Najprv si zapamätajme pravidlo: Nie všetko, čo je na internete, je pravda.

Keď teda vo vodách sociálnych sietí narazíte na nejaký obsah, ktorý chcete zdieľať, spomeňte si pri jeho overovaní na nasledujúce body:

  1. NADPIS: Hoaxy majú vždy nasilu šokujúce nadpisy. Keď teda narazíte na článok s nadpisom “tomu neuveríte”, “tvrdá rana pre XY”, “toto sa bude počúvať ťažko”, ide sa o emóciou podfarbené články zamerané na vašu interakciu. Nedajte sa tým ovplyvniť.
  1. PRAVOPIS: Začína sa predpokladom, že pravopis ovládate aj vy. Bohužiaľ, za tie roky sa pravopisu priučili už aj konšpirátori. Dosť často píšu VERZÁLAMI, no aj v tomto robia pokroky, pretože sa už sem tam naučili Caps Lock vypnúť. Ide v prvom rade o všemožné statusy, ale aj o články.
  1. AUTOR ČLÁNKU: Pozrite sa, či je článok podpísaný a kto je jeho autorom. Skutoční novinári sú dohľadateľní, živí ľudia z mäsa a kostí, ktorí sú odborníci v nejakom svojom odbore. Postupujú podľa prísnych postupov overovania informácii, čo sa o dezinfo scéne povedať nedá. Pred pár rokmi boli dezinformačné články úplne bez autora, dnes tam už sem tam nejaké meno napíšu.
  1. OVEROVANIE INFORMÁCII: Je najdôležitejší bod zo všetkých a aj ten najnáročnejší. V prvom rade si vygooglite, či a čo o tejto informácii hovoria aj iné médiá. Ak ide o nejaké uniknuté supertajné informácie a sú skutočne reálne, chytia sa ich aj skutoční novinári.
  1. KOMU VERIŤ, KOMU NIE: Neverte každej hovoriacej hlave na internete. Často ide o pochybné existencie bez vzdelania túžiace po pozornosti, ktorej by sa im inak nedostalo. Pozor aj na zahraničných “odborníkov”. Obráťte sa radšej na skutočné kapacity, ktoré si viete vyhľadať a ktoré aj naozaj existujú, a počúvajte, čo hovoria.
  1. NIKTO NEMÁ PATENT NA ROZUM: Ak máte nejaký názor a nájdete jedného odborníka, ktorý ho potvrdzuje, buďte aj tak obozretní. Ak totiž ďalších 99 odborníkov tvrdí niečo iné, je možné, že váš názor je mylný. Všetci máme totiž tendenciu veriť informáciám, ktoré potvrdzujú náš názor. Hovorí sa tomu konfirmačné skreslenie. Skúsme teda počúvať, čo hovoria druhí, a následne na to s podloženými faktami reagovať. Tomu sa hovorí zasa komunikácia.
  1. POZOR NA DEZINFORMAČNÉ WEBY: Ak chcete mať život o niečo jednoduchší a o starosť menej, stačí vypustiť informácie z webov ako “Pičus capital” či “Aeronet”. Existujú aj stránky, ktoré overujú pravdivosti informácii na týchto médiách a môžete ich pokojne nájsť v českej verzii na manipulatori.cz tu a v slovenskej verzii na konspiratori.sk a ak sa chcete ešte niečo o informáciách doučiť, tak môžete tak urobiť na zvolsi.info a konkrétne vyvrátené hoaxy nájdete na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Povedzme si ešte jednu dôležitú vec. Keď vás niečo na internete rozčúli, netopte sa v tom a nekŕmte sa tým. Zatvorte na chvíľu oči, spravte si zhlboka jeden nádych a výdych a dajte tomu 10 sekúnd. Počas tohto času si skúste premyslieť, či na ten post sedia niektoré z vyššie uvedených bodov. Ak áno, asi niečo nie je v poriadku. A po druhé sa zamyslite, komu a čomu môžete zdieľaním tohto príspevku pomôcť alebo naopak uškodiť a či to stojí za to. Možno to nebude mať žiaden efekt, len niekomu inému pokazíte deň. Prečo by ste také niečo robili, však?

A sledujte aj oficiálne stránky o koronavíruse v Českej republike a https://covid.gov.cz/ a oficiálne stránky o koronavíruse na Slovensku.

Ukončil by som to citátom a múdrosťou Nory Mojsejovej: “Nedajte sa ojebať!”

A tu je ešte malé ilustračné videjko.

Share:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Instagram Threads