Bude ako nebolo

Nadávate na svoju krajinu? Ste nespokojní? Všetko to smeruje do „neviemkam“? Nebudete tomu veriť, ale žijeme na jednom z najlepších miest na tejto planéte.

Je to rok, čo Forbes a Aspen Institute CE organizovali konferenciu „Česko jak jsme na tom?“ Predstavte si, výsledok bol taký, že sa vlastne máme veľmi dobre. Priznám sa, tento výsledok som očakával. Ale určite je to tak?

Viete o tom, že máme štyri ročné obdobia? Myslíte si, že je to samozrejmosť? Nie je. Máme to šťastie, že v lete sa môžeme ísť kúpať a opaľovať, užívať slnka a v zime sa môžeme lyžovať. Svoj voľný čas môžeme stráviť v krásnej zelenej prírode.

More síce nemáme, ale zato máme dostatok pitnej vody pre každého. Samozrejmosť? Veru nie. Náš svet trpí nedostatkom pitnej vody. Len si to treba uvedomiť.

Máme napríklad povinné zdravotné poistenie, ktoré nám zaručuje základnú zdravotnú starostlivosť. Samozrejmosť? Predstavte si, že ani v USA to tak nie je. Ak ochoriete na nejakú vážnejšiu chorobu a nie ste poistený, je dodatočné poistenie u komerčnej poisťovne prakticky nemožné. Na svoju liečbu tak môžete minúť majetok celej rodiny.

Pamätáte si na to minuloročné ničivé zemetrasenie, vlnu tsunami, či ten hurikán ktorý zlikvidoval Prahu a Bratislavu? Ja si nepamätám. Viete, oni tu totiž neboli. A jediný jedovatý živočích, čo vás v prírode môže usmrtiť je vretenica. A to tiež len pre ľudskú hlúposť.

A aj keď na svojich politikov nadávame, zvolili sme si ich sami. A ešte stále na nich môžeme nadávať a nikto nás za to nezastrelí, nebude mučiť a nepošle do gulagu, či koncentráku.

Všetko to okolo nás je však veľmi krehké a musíme si na svoje kroky a rozhodnutia dávať veľký pozor a hlavne nesmieme byť voči zlu pasívny. Áno, máme problémy. Zamená to však, že máme čo zdokonaľovať a zlepšovať.

Moja kamarátka, herečka Natálie Topinková svojho času žila v Londýne. Spomínala mi, ako tam mala kamaráta niekde z arabských krajín. Jedného dňa sa niekam chystali a keď mali vyraziť, Natálka sa pozrela von oknom a zistila, že tam prší. Povedala: „Ježiši, tam je hnusne, zasa prší.“ Kamarát jej na to odvetil veľmi jednoduchú vetu: „V krajine odkiaľ pochádzam už 3 roky nepršalo.“

Je to o tom, ako sa na ten svet pozriete. Venujme sa reálnym problémom a poďme zlepšiť, čo sa dá. A keď teda v tieto jesenné dni pôjdete von a ono bude pršať, buďte radi aj za ten dážď.

 

Share:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Instagram Threads