O STRATENOM AUTE A POLÍCII, KTORÁ UKRADLA ZÁSLUHU ĽUĎOM

Za ostatných pár dní ma veľmi pozitívnym pocitom naplnila skúsenosť s tým, ako ľudia dokázali pomôcť pri hľadaní strateného auta. To by bola krásna a šťastná pointa príbehu spolupatričnosti a vzájemnej pomoci ľudí, keby sa za tieto zásluhy neprihlásila polícia.

V pondelok 10.12. sa mojej babičke pri ceste autom z nemocnice stala skutočne nepríjemná vec, ktorá sa môže stať kde komu, bez ohľadu na vek. Zlá kombinácia liekov spôsobila cestou od lekára dočasnú dezorientáciu.

Auto preto odstavila a snažila sa zorientovať. Zatiaľ čo čas plynul, začala po nej pátrať polícia, nakoľko bolo už neskoro a mala byť dávno doma.

Nakoniec pomohli ľudia, ktorí jej zavolali taxík a babička sa dostala šťastne domov. Ale bez auta, ktoré skončilo – nikto nevedel kde.

Rodina hľadané auto nahlásila na polícii, priatelia mojich starých rodičov hľadali v uliciach, ale márne. Nakoniec sa mi podarilo cez víkend k starým rodičom dostať a dal som dokopy všetky informácie. Hľadali sme podľa fotiek na Google, či si babička spomenie, ale nespomenula.

Rozhodol som sa teda poprosiť o pomoc ľudí na facebook-u v skupinách Prahy 4 a 12, kde som podľa dostupných informácii predpokladal, že sa auto nachádza. Predstavte si, ľudia na túto detektívku začali vo veľkom reagovať a snažiť sa pomôcť.

Príspevky dosiahli viac ako 115 zdieľaní a auto našiel pán Jan Abrahám za neuveriteľných 7 hodín. Wow!

Tu by sa príbeh mohol šťastne skončiť, ale show pokračuje. Na ďalší deň vydala Policie ČR, takýto parádny článok: https://www.policie.cz/clanek/pamatujete-si-kde-parkujete

Následne ho prebrali NovinkyBlesk, alebo Pražský denník.

Píše sa v ňom, že zmätená seniorka zablúdila v Prahe, auto niekde odparkovala a dva týždne o tom nikomu nepovedala až po aute začal neúspešne pátrať syn jej kamarátky. Následne kontaktovali políciu a tá promptne zareagovala a “behom pár minút” auto našli vďaka systému a modrých zón.

Poďme teda na pravú mieru uviesť čo pravda je a čo nie:

Pravdou je, že sedí typ auta Fiat Seicento, vek seniorky, to že bola dezorientovaná a vyčerpaná a dokonca sedí aj ilustračná fotografia, ktorú som našiel na internete a zavesil na facebook.

Fikciou však je množstvo ďalších informácií, ktoré sú vymyslené a skutočný príbeh pravdepodobne poslúžil len ako inšpirácia.

Nie je pravdou, že seniorka 14 dní nikomu nepovedala o tom, že zabudla kde auto zaparkovala. Nie je pravdou, že polícia hľadala, nie je pravdou, že ho našli vďaka zónam, nie je pravda, že auto polícia našla a už vôbec nie rýchlo.

Navyše mnohé okolnosti sú nepresné, či neúplné a chýba fakt, že na políciu sa seniorka obrátila, no výsledok “hľadania” automobilu bol nulový. Jediné, čo policajti spravili je to, že za stieračom nechali lístok o zlom parkovaní.

Toto všetko by mohla byť pravda, iba ak by polícia evidovala až podozrivo identický prípad, o čom hlboko pochybujem. Gratulujem a tlieskam PR oddeleniu Českej polície za vymyslený článok z ktorého plynie ponaučenie “nezabudnite kde parkujete”. Takto sa to ale nerobí.

Skutočná vďaka patrí všetkým ľuďom, ktorí sa vo facebookových skupinách Prahy 4 a 12 do hľadania zapojili. Všetkým, ktorí sa snažili pomôcť a chodili na miesta o ktorých si mysleli, že môžu byť tie, kde auto môže stáť.

Ešte raz vám všetkým zo srdca ďakujeme a prajeme krásne a pokojné sviatky.
_____________
27.12. poznánka:

Dozvedel som sa, že polícia po osobnej urgencii cez známeho po vozidle naozaj začala pátrať a auto údajne našli tiež a v rovnakom čase. Predošlé snahy o vyriešenie situácie oficiálnou cestou však boli márne a moji starí rodičia sa s autom už „rolúčili“. Komunikácia medzi občanom, mestskou a štátnou políciou jednoducho zlyhala.

Polícia má istotne náročnú a nebezpečnú prácu, za ktorú si mnohí jej príslušníci zaslúžia uznanie. Oceňujem fakt, že sa prípadu tiež venovali a je potrebné to vziať do úvahy s vyššie uvedeným textom.

Čiže ak by malo z tohto článku vyplývať nejaké ponaučenie, ako tomu bolo v článku Polície ČR, tak by to malo byť… „Zefektívnime komunikáciu Polície s občanmi a nerobme zo všetkého hneď PR články.“

2 Comments

 1. Vero
  21. decembra 2018 / 13:34

  Miro, s dovolením kradu a sdílím na svůj profil.

  • miromraz
   Autor
   21. decembra 2018 / 19:34

   jasné, vďaka za zdieľanie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Instagram Threads