PREČO NEJDEM VOLIŤ?!?! ČI? KOHO? PREČO?? 

Dúfam, že som použil dosť výkričníkov a kapitálok, aby som upútal vašu pozornosť. 30. 9. voliť nepôjdem, nakoľko som už volil poštou. Ale mám tu niečo iné, o čo by som sa rád podelil. K politickým veciam sa vyjadrujem veľmi okrajovo. Respektíve len vo chvíľach, kedy sa výrazne týkajú našej spoločnosti. V osobnom kontakte ale dostávam dotazy tohto typu relatívne často. 

“Rozmohl se nám tady takový nešvar” a často narážam na vyjadrenia typu “ODSŤAHUJEM SA Z TEJTO KRAJINY”, keď tie voľby dopadnú tak, alebo onak. Je smutné takéto slová počuť, no nehodlám za ne nikoho kritizovať, keďže už dosť rokov žijem v Prahe. Rozumiem vám. Za tie roky mám pocit, že tam tú slovenčinu počujem čoraz častejšie a je to škoda… Keď by všetcí tí šikovníci mohli byť doma prínosom. Je to ale tak, ako to je. U susedov to z našej perspektívy vyzerá vždy lepšie, ako doma. 

Slovensko je krajinou, kde dokáže byť všetko buď veľmi dobré, alebo veľmi zlé. A existuje viac faktorov, prečo tomu tak je, alebo prečo to tak vnímame. Malá krajina, volebný systém, atd… Bolo by načase preklopopiť to všetko do lepších časov.

Žijeme v dobre, kedy zlodej kričí chyťte zlodeja. Na začiatku akejsi udalosti sú pojmy jasné a veci sa zdajú byť evidentné. Po chvíľkovej odmlke potom ale príde “tá druhá strana” a so svojou verziou pravdy začne meniť dokonca aj význam slov. Fašizmus, liberál… A následne sa tisíckrát opaklovaná lož stáva “pravdou”. Toto však platí globálne a ilúzia, že sa tak deje len na Slovensku je mylná.

Boj s dezinformáciámi sa zdá byť bojom s veternými mlynmi. Je to taká rakovina doby, ktorú živí akási temná sila v nás – ľuďoch. Je to ale boj, ktorý naša spoločnosť musí zvládnuť, ako všetky nové veci, ktoré nás kedy stretnú. Internet, sociálne siete, umelá inteligencia… Ak by sme zlyhali a nezvládli to, môžeme zaradiť spiatočku. A zároveň je potreba zápasiť čisto, komunikovať a nepoužívať zbrane súpera. To by sme začali kŕmiť vlka, ktorého chceme poraziť. Odzbrojiť súpera treba rozumom a humorom. Inej cesty niet. 

Neprepadajte teda panike a nesťahujte sa akokoľvek to dopadne. Je to zápas o budúcnosť, ktorý bude vždy a všade a skôr, či neskôr sa mu nevyhnete. Je to realita dnešných dní a nedá sa jej ujsť. A je to dôvod ísť voliť. 

A koho voliť? Ak si predstavujete budúcnosť BEZ NENÁVISTI A POMSTY, nedajte sa pri voľbe ovplyvniť nenávisťou a pomstou. Pozrite si, ako sú ohodnotené napríklad volebé programy a vyberte si z nich kto vám najmenej prekáža. Ale hlavne tam choďte. Inak to zaručene dopadne tak, ako nechcete. 

A nerobme si prehnané ilúzie o budúcnosti, aby sme neboli sklamaní, ale poďme sa pokúsiť spraviť to najlepšie, čo sa teraz dá.

Na záver by som už len pridal pozdrav pre filmových fanúšikov. “I believe there is another world waiting for us, Sixsmith. A better world. And I’ll be waiting for you there.”

Nech vás sila sprevádza.

Share:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Instagram Threads