Zistili ste, že dezinformáciám podliehajú aj ľudia z vášho okolia, o ktorých by ste to nikdy nepovedali? Zdá sa vám, že sa na vás cez sociálne siete valí obrovské množstvo negativity? Nebojte, nie je to také strašné, ako to vyzerá.
Rozlišovať informácie vo virtuálnom svete je čoraz ťažšia disciplína. Ak vám to robí ťažkosti, treba sa to naučiť. Môžete tak spraviť napríklad v tomto článku. Niektorí to, bohužiaľ, nevedia a „vyskratovali“, čo sa môže stať každému z nás. Môže za to niekoľko okolností, ktoré keď si uvedomíte, pochopíte že to všetko nie je tak strašné, ako to vyzerá.
1. ŽIJEME V DOBE POSTFAKTICKEJ
Každá nepodložená informácia sa stáva niekoho názorom. S druhou vlnou pandémie sa roztrhlo vrece s dezinformáciami a rôznymi hoaxami. Ich pôvodcami sú často ľudia túžiaci po pozornosti s cieľom na seba upozorniť, alebo tam môže byť aj sofistikovanejší dôvod destabilizácie systému. Skutoční novinári musia každú informáciu preveriť. Výhodou dezinformácie pre jej šíriteľov je, že sa dá vymyslieť zas chvíľočku, no jej overovanie už nejaký čas zaberie.
2. NEGATÍVNE INFORMÁCIE SA ŠÍRIA RÝCHLEJŠIE
A na to si treba dať pozor. Tým, čo zdieľame a čo si posielame, tvoríme svoj vlastný svet a ovplyvňujeme tak ľudí okolo seba. Keď teda niečo budete chcieť šíriť, zamyslite sa nad tým.
3. DUNNINGOV-KRUGEROV EFEKT
Je v jednoduchosti tvrdenie, že “zatiaľ čo inteligentný človek zvažuje, že sa môže mýliť, menej inteligentný je presvedčený o svojej pravde”, inak povedané “viem, že nič neviem”. Skrátka, osoby s nízkymi schopnosťami a kompetenciami v nejakej oblasti výrazne nadhodnocujú svoje schopnosti, no naopak kvalifikované osoby výrazne podhodnocujú svoje schopnosti a preceňujú silu ostatných.
4. KONFIRMAČNÉ SKRESLENIE
Je v jednoducho vlastne to, že si dohľadávame a uprednostňujeme informácie, ktoré podporujú náš názor, aj keď sú možno nepravdivé, a nepripúšťame iné alternatívy alebo aj fakty.
5. FACEBOOK A JEHO ALGORITMY
Môj najobľúbenejší bod. Tak ako sa hovorilo, že najhorší vírus, čo môže dostať počítač, je Windows, tak si myslím, že aktuálne najväčší vírus, čo dostalo ľudstvo nie je Covid, ale Facebook. Nie však preto, že by boli algoritmy chybné, ale preto, že im nerozumieme a sú šikovnejšie ako my. Sú nastavené tak, aby maximalizovali zisk (cez reklamu), teda aby nás nabádali k interakciám. Keď sa necháte uniesť a začnete reagovať na politické otázky a témy, začne vám ich Facebook dávať do newsfeedu. Keď však budete reagovať len na príspevky s mačičkami a psíčkami, tak vám bude zas odporúčať “zvieratkovský” obsah. To ale nie je všetko. Príspevky, ktoré vám algoritmus odporučí, nie sú nastavené len podľa vašich interakcii, ale aj podľa interakcií ľudí, ktorí sú podobní ako vy. Takže aj ak sa na sociálnych sieťach budete chovať ako panna Mária, tak vám tam jednoducho sem tam vyskočí, že “Soros žerie deti” (obrazne povedané), lebo na to reagovali podobní ľudia ako vy.
A teraz si predstavte, že niekto nemá schopnosť toto všetko pochopiť a pracovať s tým a tie informácie ho zavalia a začne sa nimi živiť. Respektíve sa možno to isté sa stalo aj vo vašom newsfeed-e. Otázne je, ako sa nám tieto podnety podarí spracovať.
Ak je toho na vás priveľa, môžete si na profiloch priateľov zrušiť odber a ich aktivita sa vám zobrazovať nebude. Hlavne sa neuzatvárajte do svojich sociálnych bublín a radšej komunikujte, keď na to budete mať energiu.
Pre svoj osobný život asi najlepšie spravíte, keď sa na sociálne siete vykašlete. Alebo až budete “scrollovať newsfeed” (prezerať novinky), páčikujte radšej príspevky so psíkmi a mačičkami. Algoritmy vyhodnotia, že toto je obsah ktorý vás baví, a budete mať život krajší. (vtip)
Ako sa hovorí, kedysi, keď bol niekto blázon, vedela o tom len jeho dedina, no dnes o tom vie celý svet. Ale „bláznom“ sa môže stať pri zlej konštelácii každý z nás. Nebojte sa preto konfrontovať priateľov s faktami. Nemusíte sa s nimi hádať, len im dajte šancu to pochopiť. Ale pozor! Tiež musíte aj počúvať. Tomu sa hovorí komunikácia. A v osobnom kontakte to bude určite fungovať lepšie ako na sociálnej sieti. (samozrejme s ohľadom na aktuálne opatrenia)
Je možné, že všetky tieto reakcie sú len akýmsi prejavom strachu. Všetci to zvládame, alebo nezvládame po svojom. Poďme si ale povedať, že to zvládneme. A až to prejde, vzídeme z toho silnejší.
Ďakujem.
Tip na záver: KEĎ PÍŠETE KAPITÁLKAMI S MNOŽSTVOM VÝKRIČNÍKOV !!! , VYZERÁ TO, AKO BY STE NA NIEKOHO KRIČALI Z BALKÓNU OPROTI !!! Ale tak by ste vo svojom skutočnom živote asi o svojich názoroch diskutovať nechceli.